|
|
|
|
|
|
|
|
|
arbitraj. miza - curățarea site-ului |
|
|
Text
postat de
dana almajanu |
|
|
cu referire la problemele de aici :
http://www.europeea.ro/atelierliterar/index.php?afiseaza_articol_nelogat=21971
Exact ieri vroiam să dau pe un alt site literar ideea la care s-a gândit și domnul Peia. Asta trebuie de făcut, pt a avea un spațiu virtual de calitate : să concepi un sistem prin care omul să fie obligat să își asume identitatea. In spațiul virtual la care m-am referit, o tipă cu ,,nume,, de comedioară romantică nu îl mai lăsa pe un tip care are un volum scos, postează cu numele lui, e cunoscut, a făcut ceva până acum, etc. Și m-am gândit : de ce să se permită acest amestec grețos de persoane, personalități și anonimi la limita patologicului ? Cui servește ? Nici măcar numărului crescut de click-uri, fiindcă, până la urmă, site-ul parazitat de prea multe non-valori ajunge un cerc închis, de nivel cultural scăzut, o simplă mahala cu pretenții pseudo-literare.
Eu, dacă mi-aș face un site și nu aș urmări să câștig bani din el, cum e cazul acestuia, care nici măcar nu e înscris în trafic.ro and stuff, aș proceda așa : când vrei să te înscrii pe site, îmi trimiți pe mail copie de pe buletin, numele tău real, tot. Și, la cerere, să poți publica sub pseudonim DE OM, dar să știi mereu că nu poți sări calul fără să îți fie dată în vileag identitatea (cât timp îți vezi de literatură rămâi anonim, dar dacă te apucă puseuri belicoase / caterincoase și te iei ba de unul, ba de altul să îți asumi consecințele). Nu să își permită un oarecare să jignească, la nesfârșit, sau să strice imaginea unui scriitor, a unui om care chiar face ceva.
Domnule Corbu, ați văzut care a fost reacția mea la ce se întâmplă aici : am atras atenția, în câteva rânduri, că nu e ok și m-am cărat, între timp am scos o carte, mulțumesc editurii Vinea pt încredere și omului de cultură Nicolae Tzone, aici intru extrem de rar, iar acum chiar cred că e important să spun aceste lucruri, poate intențiile dumneavoastră bune nu se mai opresc în modalitățile discutabile de acțiune, de până acum.
Mai bine faceți curațenie, schimbați regulamentul, țineți oamenii de valoare care își asumă identitatea. Până una alta, iată că Ioan Peia e scârbit, Ionuț Caragea e scârbit, eu m-am cărat și cu ce rămâneți în schimb ? Cu un pseudonim care nu va fi niciodată nimic în literatura română, și care, în afară de un umor plafonat și dubios, nu are nimic ?
Nu vă supărați, e doar o supoziție : am bănuiala că dumnevoastră sunteți, în realitate, Ecsintescu și reușiți, astfel, să vă împliniți fațeta ludic-agresivă pe care v-o simt. Altfel nu se explică.
Îmi cer scuze dacă greșesc în supoziția mea, numai bine tuturor și atenție ce oameni pierdeți și scârbiți și mai ales pt cine și ce !
|
|
|
Parcurge cronologic textele acestui autor
|
|
|
Text anterior
Text urmator
|
|
|
Nu puteti adauga comentarii acestui text DEOARECE
AUTORUL ACESTUI TEXT NU PERMITE COMENTARII SAU NU SUNTETI LOGAT! |
|
|
|
|
|
Comentariile
userilor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
offtopic - scuze -
Doruleeeee!!! mai traiesti?!?
Te asteptam cu sufletul la gura, sincera sa fiu. La ce ai scris - nu-ti voi raspunde pt ca mi se pare chiar mai penibil decat sa te numesti geniu in secolul XXI. da'... auzi... nu mai scriem si noi un comentariu literar, ceva?
Cu aceeasi dragoste curata,
Sabina |
|
|
|
Postat
de catre
Sabina Datcu la data de
2007-10-26 13:23:12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
multam Teo :)) |
|
|
|
Postat
de catre
dana almajanu la data de
2007-10-26 10:10:22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
get real man, its a free country, I can write whatever I think here, you can do whatever you want with your mouse, click whatever name of author you want,get real lad, and zes they are paying me to torture one of my readers, meaning you, I guess zou onlz write 4 free:p
what was that kissing hands 4_I did not get it man, and be pissed off somewhere else, zou chose a bad place 4 ur frustrations
mikutza :) |
|
|
|
Postat
de catre
dana almajanu la data de
2007-10-26 10:09:21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Doru,
in loc sa-ti folosesti eruditia si simtul critic intr-o analiza pe textele lui, (sau ale altora), tu te razboiesti la nesfarsit cu Rudy, pe unde-l prinzi, chiar si in comentarii.
asta iti dauneaza tie, in primul rand
|
|
|
|
Postat
de catre
Radu Stefanescu la data de
2007-10-26 10:07:55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
multam Doru, m-ai facut sa zambesc a doua oara, ca si Florin dealtfel, pai ce trebuia sa ma oftic, nici gand
cu drag dana |
|
|
|
Postat
de catre
dana almajanu la data de
2007-10-26 10:03:15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dana, opinia lui Rudy nu e decât o opinie, nu o sentință definitivă precum și-ar dori autoerijatul geniu (Doamnne, ce penibil e să-și spună cineva geniu în secolul XXI, nici măcar Eminescu nu și-a spus singur geniu în timpul vieții).
Iar Rudy nu e decât Rudy, adică o clonă a unui versificator agramat care a dat și el de net și s-a umflat în sine precum broasca lui Fontaine. Un versificator nu e încă poet. Dar Rudy nu o știe.
Tu postează 2 texte pe zi, șlefuiește-le, verifică fiecare metaforă, continuă-ți drumul. Ești aici pentru a învăța, pentru a te autodescoperi, pentru a ne transmite un mesaj, pentru a ne comunica sufletul tău. Ești aici pentru a progresa.
În definitiv, postezi pentru un anumit public-țintă. Iar Rudy, cu parodiile sale pline de obsesii sexuale și jigniri nu are cum să te placă.
Și oricum Rudy nu există. Rudy nu e decât o clonă.
În timp ce Dana există. Deci, scrie, Dana!
Îți doresc inspirație. |
|
|
|
Postat
de catre
Doru Lubov la data de
2007-10-26 08:54:46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ai postat o carutza de texte puerile in ultimele zile ,micutzo,iar calitatea lor e indoielnica,in opinia mea(asta ca sa folosesc un eufemism)!!Te plateste cineva ca sa-ti chinuiesti putinii cititori in halul asta?Take a brake,please!
Kiss your hands
Rudy |
|
|
|
Postat
de catre
MARELE MAESTRU INTERGALACTIC la data de
2007-10-25 22:51:34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dana, Dana, Doamna mea Dana,
Mi-ar fi plăcut să-l cânți pe țiganul Pablo Sarasate,
Ce cu vioara lui colinda prin orașe și prin sate
Și doar invitat sau când îi dădea lui mâna,
Dădea și un concert cu fast în Barcelona.
Cu a sale prelucrări atât de inspirate,
Încât și inima o simți că mai năvalnic bate.
Despre el se pot spune atât de multe,
Dar las cititorului plăcerea, ca altădată să te-asculte.
Cu drag, cu mult drag Teo.
|
|
|
|
Postat
de catre
Teo Teofil Traven la data de
2007-10-25 21:06:34 |
|
|
|
|
|
|
|
Texte:
23972 |
|
|
Comentarii:
120095 |
|
|
Useri:
1426 |
|
|
|
|
|
|